Several aspirants have been elected to fly the ODM flag in the just announced nomination results in Homa bay County.
This is even as 30 Members of County Assembly (MCA) were voted out in the highly competetive ODM nomination exercise in Homa Bay.
The Lake Region County has 40 wards and almost all the MCAs were out to defend their seats by seeking the ODM party ticket.
Below are the full results for MCAs in the ODM nomination as reported from various polling stations in Homa Bay County.
READ ALSO:
UDA Nominations Biggest Winners
KASIPUL
Central Kasipul – Bob Obondo 5162.
West Kasipul – Peter Okeyo Ogili 3653.
South Kasipul – Zakayo Okuma 3714. West Kamagak – Billy Odhiambo 2855.
East Kamagak – Dorine Aoko Oyugi~458
KABONDO KASIPUL
Kabondo East – Alice Winga 430.
Kabondo West – Tom Nyakomita 3753.
Kojwach – Joan Ogada 7134.
Kakelo Kokwanyo – Poul Miruga 565
READ ALSO:
Siaya ODM Nomination Results: Complete List
KARACHUONYO
Kanyaluo – Jeff Ongoro 7462.
Central Karachuonyo – Lazaro Ojango 2583.
Wang’chieng’ – Victor Obuya Kolela 6664
Kendu Town – Tom Adinda 3345.
Kibiri – Danton Angira 1,1386.
West Karachuonyo – Samwel Lieta 4017.
North Karachuonyo – Daniel Ouma 1,109
READ ALSO:
Busia ODM Nomination Results: Complete List
RANGWE.
Gem East – Ken Mambo
Gem West ~ Patrick Ogenga 4013.
Kagan ~ Ben Obado 5004.
Kochia ~ Michael Ojala Nyang’ 1,583
HOMA BAY TOWN
Arujo ~ Leonard Owuor Achieng~4242.
H/Bay Town West ~ Isaac Ouso Nyandege 4343.
H/Bay Town East ~ Omollo Erick 5834.
H/Bay Town Central ~ Monoflorita Ondiek 531
NDHIWA
Kwabwai ~
Kologi ~ David Oloo 4633.
Kabuoch South ~ Osca Abote 1,1324.
Kabuoch North ~ Boaz Khiri 6185.
Kanyikela ~ Wanjala Silvance 2616.
Kosewe ~ Nicholas Owaka 9017.
Kanyadoto ~ Bentana Akoko
SUBA NORTH
Mfang’ano ~ Ojwang Tom962 2.
Gembe ~ Reuben Molo 8143.
Lambwe ~ Sophy Salim 6344.
Rusinga ~ Samwel Okomo 9205.
Kasgunga ~ NO voting
SUBA SOUTH.
Gwasi South ~ Nicholas Ayieta
Gwasi North ~ Joseph Sharon
Ruma Kaksingri ~ NO voting
Kakaingri West
The MCA’s who retained their seats are Nicholas Ayieta (Gwasi South), David Oloo (Kologi), Oscar Abote (South Kabuoch), Nicholas Owaka (Kosewe), Kwabwai – Richard Ogindo, Michael Ojala Nyang’i (Kochia), Jeff Ongoro (Kanyaluo), Joan Ogada (Kojwach) and Bob Obondo (Central Kasipul)
Leave a Reply